Dzień Dwóch Skarpet

Dnia 23 marca 2018 r. w naszej szkole królowały kolorowe skarpetki, koniecznie nie do pary . Jest to symbol niedopasowania społecznego, ale też genotypowego z jakim borykają się osoby cierpiące na zespół Downa. To znak o przełamywaniu stereotypów i oswajaniu się z odmiennością. Większość uczniów, zakładając w tym dniu dwie różne skarpetki pokazała, że akceptuje „inność” i prawo do niej.
Wcześniej dzieci ze świetlicy, którymi kierowała pani Lidia Trawińska-Radkiewicz kolorowały kontury skarpetek. Była to świetna okazja do przeprowadzenia w małych grupkach rozmów uświadamiających i poszerzających wiedzę o zespole Downa. Rysunki te wykorzystano do ogłoszenia i rozreklamowania Szkolnego Dnia Dwóch Skarpet. Wychowankowie świetlicy zaczęli też plastyczną pracę zbiorową. Wyklejali na dużym kartonie skarpety z bibuły.
Na zaproszenie dyrekcji, nauczycieli oligofrenopedagogów i społeczności szkolnej w piątek 23 marca naszą szkołę odwiedzili wraz z opiekunami wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Wałczu. W programie spotkania był słodki poczęstunek, a także dokończenie pracy plastycznej przez wychowanków OREW-u, oraz ozdabianie papierowych torebek z logo szkoły, do których włożyli sobie drobne prezenty. Z zaproszenia skorzystał również Janek Gawroński, który aktualnie przebywa w szkole w Jastrowiu. Społeczność szkolną reprezentowała Julka Sokół, Karolina Paluch i Grzegorz Janowski. Spotkanie przebiegało w bardzo przyjemnej atmosferze, odwiedziła nas dyrektor Violetta Kamińska. Miło było poznać nowe osoby, ale też miło było gościć starych znajomych Amelkę Markiewicz, Julkę Kszuk, Michała Koczenasza no i oczywiście Janka.
Przez cały dzień na szkolnym telebimie można było odczytać informacje, a tym samym zgłębić swoją wiedzę, na temat zespołu Downa. Prezentację na monitor wykonała p. Irena Prus, a gazetkę poglądową wykonały z p. Mariolą Płotką.
Kolejny punkt obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa, który przypada na dzień 21 marca, a w naszej szkole ze względu na rekolekcje został przeniesiony na 23marca, to projekcja filmu pt. MÓJ EKSTRACHROMOSOM I JA. Film obejrzały cztery klasy. To poruszający irlandzki dokument, który pokazuje historie trzech osób cierpiących na zespół Downa. Laura (mała sześcioletnia dziewczynka), Maeve (czternastoletnia panienka) i Joe (czterdziestosześcioletni pan) codziennie muszą na nowo mierzyć się nie tylko ze swoimi ułomnościami, ale i społeczeństwem, które patrzy na nich podejrzliwie. Jak sobie z tym radzą? Bohaterowie dokumentu szczerze opowiadają o swoich osobistych doświadczeniach. Codziennie pokonują różne przeszkody, dążąc do niezależności i realizując swoje marzenia. Dorosły Joe Feehily większość życia spędził ze swoim ojcem, ale obecnie mieszka już sam. Pracuje jako radiowiec w małej rozgłośni w Dublinie, a praca daje mu mnóstwo satysfakcji. Jak inne osoby z zespołem Downa radzą sobie w codziennym życiu? Warto obejrzeć film w Internecie.
Całość przedsięwzięć zainicjowała i koordynowała p. Irena Prus. Dziękuję osobom, które pomogly mi w realizacji tego wydarzenia tj.: p. dyrektor V. Kamińskiej, p.M. Płotce, p. L. Trawińskiej-Radkiewicz, p.G. Szuldze, p.A. Kamińskiej, p.A. Topyle i wszystkim paniom z zespołu nauczycieli oligofrenopedagogów.
Pragnę nadmienić, że uczniowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli się również do Biegu i Marszu Dwóch Skarpet – akcji co roku organizowanej przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Wałczu. W ten sposób propagujemy tematykę społecznego funkcjonowania Osób z Zespołem Downa poprzez aktywne formy rekreacji i integracji – marsz i bieg.

Opracowała :IrenaPrus