- - - - - -
A+ R A-

Apel Olimpijski

6 marca obchodzimy Dzień Olimpijczyka. Tego dnia dziękujemy sportowcom za ciężką pracę, wysiłek, walkę, zaangażowanie, ogromne emocje oraz promocję olimpijskich wartości i idei. W Szkole Podstawowej nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Wałczu odbył się Apel Olimpijski, podczas którego obecni byli wszyscy uczniowie i nauczyciele. Uroczystość rozpoczął taniec z szarfami w kolorach kół olimpijskich wykonany przez uczennice naszej szkoły, które przygotowała Pani Agata Skonieczka. Następnie powitano zaproszonych gości, którymi byli Stanisław Kopeć - Prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej i Ambasador Miasta Wałcz, Zdzisław Ryder - Dyrektor COS w Wałczu, Alfred Mikłaszewicz - Radny Rady Miasta Wałcz, pomysłodawca i twórca Wałeckiej Alei Gwiazd Sportu,  Ryszard Oborski - kajakarz, złoty medalista MŚ z 1974 z Meksyku w konkurencji K-2 500m oraz z Sofii w konkurencjach K-4 500m i K-4 1000m, olimpijczyk z Montrealu 1976 i Moskwy 1980, Paweł Łakomy - kajakarz, olimpijczyk z Atlanty 1996 i Sydney 2000, Przewodniczący Rady Sportu w Mieście Wałcz, Violetta Zbytek - członek kadry narodowej w wioślarstwie na Igrzyska Olimpijskie w Monachium 1972, Karolina Naja - kajakarka, multimedalistka olimpijska z Londynu 2012, Rio De Janeiro 2016, Tokio 2020, Ambasadorka Miasta Wałcz. W słowach, które rozpoczęły apel Pani Dyrektor Violetta Kamińska podkreśliła jak ważną rolę w naszej placówce odgrywa edukacja olimpijska uczniów. Prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej w Szczecinie, Stanisław Kopeć, przypominał, że 2024 rok jest rokiem szczególnym z kilku powodów. Po pierwsze to 100 rocznica debiutu polskich sportowców na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Chamonix w 1924 roku. Po drugie mija właśnie 100 lat od zdobycia pierwszych medali olimpijskich podczas Letnich Igrzysk w Paryżu, w 1924 roku - srebrnego w kolarstwie torowym w drużynie i brązowego w jeździectwie. Po trzecie rok 2024 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Polskich Olimpijczyków, a także rokiem Kazimierza Wierzyńskiego - poety i złotego medalisty w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury w Amsterdamie w 1928 roku. Głównym punktem apelu było przeprowadzenie Ceremoniału Olimpijskiego. Licznie zgromadzona społeczność naszej szkoły wysłuchała Apelu i Hymnu Olimpijskiego. Przypomniano także jak brzmi motto olimpijskie i jakie znaczenie ma flaga olimpijska. Flagę Polskiego Komitetu Olimpijskiego wnieśli uczniowie klasy 7a, zawodnicy UKS VICTORIA Wałcz, posiadacze 1 kółka olimpijskiego: Adam Wankiewicz i Fortunat Łakomy, medaliści ogólnopolskich zawodów kajakowych w kategorii młodzików. Zapalenie znicza jest jednym z kulminacyjnych, najważniejszych momentów ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich. Zaszczytu zapalenia znicza dostępują zwykle wybitni przedstawiciele świata sportowego. W dniu dzisiejszym dokonała tego Pani Karolina Naja, która posiada nominację olimpijską na tegoroczne Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Na zakończenie wszyscy otrzymali zaproszenie do obejrzenia wystawy plastycznej - polscy olimpijczycy oczami uczniów klas III „Poznaj Mojego Patrona”, a także do udziału w quizie olimpijskim z wykorzystaniem technik informacyjno-komunikacyjnych. Koordynatorami były Panie Anna Krekora i Łucja Maślany z zespołów języków obcych.

Office.com

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Wałczu  Office dla uczniów naszej szkoły

SP 5 w Minecraft

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Wałczu  „Nasza szkoła”

LearningApps.org

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Wałczu  „LearningApps.org”

Quizizz

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Wałczu  „https://quizizz.com/”

Quizlet

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Wałczu  „https://quizlet.com/”