- - - - - -
A+ R A-

Patron

POLSCY OLIMPIJCZYCY

 

Wybór wspaniałych polskich sportowców olimpijskich za patronów szkoły jest naturalną konsekwencją profilu placówki- sportowego stylu życia, który szkoła promuje od lat.

Uważamy, że idee olimpijskie są skarbnicą wartości, które wzbogacają osobowość i wiedzę o świecie.

Kiedy w roku 1875r. niemiecki archeolog Ernst Cartins rozpoczął wykopaliska na terenie antycznej Olimpii, przez Polskę przeszła fala entuzjazmu i zainteresowania historią oraz zabytkami starożytności. Olimpię zaczęli odwiedzać pisarze i artyści. Wśród nich byli Pierre Coubertin oraz Lucjan Rydel i Henryk Sienkiewicz, który w poznańskim „Bazarze” wygłosił wykład o roli Olimpii w dziejach kultury europejskiej. Pięknie powiedział:

...Słynęliśmy kiedyś z rycerstwa, siły i odwagi. Dziś winniśmy na sportowym gruncie pielęgnować powyższe cechy. Ja, który wprowadziłem do naszej literatury cały szereg ludzi zdrowych, wyjątkowo silnych, muszę mieć dla ćwiczeń cielesnych tylko słowa uznania”.

          W naszym środowisku sport jest bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu. Niewątpliwie ważne jest również to, że dzieci często i chętnie biorą udział w różnego rodzaju zawodach sportowych, nierzadko zajmując w nich czołowe miejsca. Tak duże zainteresowanie sportem spowodowane jest tym, że może go uprawiać każdy i prawie każdy ma szanse na zwycięstwo.

         Życie sportowe uczy wielu cennych wartości. Pokazuje, że wszyscy mają równe prawa.  Tradycje rycerskie, które kiedyś wpływały na osobowość ludzi, kontynuowane są obecnie na arenie zmagań sportowych.
         Rywalizacja sportowa w duchu fair play rozwija pozytywne cechy osobowości, dostarcza dzieciom mądrych doświadczeń, przyśpiesza dojrzałość społeczną. Budzi wiarę we własne siły i poczucie przynależności do grupy.

Sport uczy także tolerancji wobec przeciwnika, szacunku do zmagań wszystkich zawodników.
Wszyscy uważamy, że są to cenne wartości i umiejętności, w które powinien być wyposażony każdy człowiek.

Aby sprostać realizacji takich celów, nasza placówka inwestuje w bogate zaplecze do rozwijania zainteresowań sportowych uczniów. Dysponujemy pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej tzw. Euroboiskiem. Posiadamy największą w mieście halę widowiskowo- sportową,  salę gimnastyczną, siłownię, boisko tartanowe, bieżnię lekkoatletyczną, boisko wielofunkcyjne, salę gimnastyki korekcyjnej oraz strzelnicę.
Szkoła Podstawowa nr 5 odgrywa w naszej miejscowości rolę ośrodka kulturalnego, a odbywające się tutaj wszelkiego rodzaju zawody i rozgrywki sportowe cieszą się dużą popularnością wśród wszystkich mieszkańców Wałcza .

Najważniejsze idee i zasady
ruchu olimpijskiego

  • citius, altius,fortius; (szybciej, wyżej, dalej)
  • fair play (czysta gra, mieszanka tradycji rycerskiej i dżentelmeńskiej);
  • amatorstwo (rozumiane jako bezinteresowność - chyba najmocniej dziś zweryfikowane);
  • pokój (hasło: rywalizujmy na sportowych stadionach, nie na wojnach);
  • apolityczność (rozumiana bardziej jako niezależność od polityki);
  • uniwersalizm, czyli wszystkie gry, wszystkie narody (zasada nieco ograniczana z konieczności, nie z pobudek ideowych);
  • równość (rozumiana, że każdy może startować w igrzyskach bez względu na płeć i pochodzenie społeczne, zawód, zamożność, wyznanie religijne, poglądy polityczne).

          Wskrzesicielem idei nowożytnych igrzysk olimpijskich był Pierre de Coubertin.

Pierwsi polscy olimpijczycy startowali pod flagami zaborców. W Londynie w 1908r. Austrię reprezentowała tenisistka Felicja Pietrzykowska, w 1912r. w barwach Austrii startował sprinter Władysław Ponurski. Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich powstał w 1919r. Po zaakceptowaniu go przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski uzyskał oficjalne zaproszenie na igrzyska w Antwerpii w 1920r. Polskę reprezentował poczet sztandarowy, biorący udział w defiladzie otwierającej igrzyska.

         Po raz pierwszy pełna reprezentacja polska pojechała na igrzyska w 1924r. do Paryża. Srebrny medal w drużynowym wyścigu kolarskim na 4 km zdobyli: Józef Lange, Jan Łozarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk. Medal brązowy wywalczył w skokach konnych Adam Królikiewicz.

Pierwszy złoty medal zdobyła w 1928r. w Amsterdamie Halina Konopacka za rzut dyskiem ( 39,62m) był to rekord olimpijski i świata.

W 1932r. lekkoatletka Halina Konopacka zdobyła III miejsce i w 1936r. - II miejsce. W 1932r. w Los Angeles Janusz Kusociński wygrał bieg na 10 km.

         Wybuch II wojny światowej przekreślił wiele sportowych karier.

Janusz Kusociński, Helena Morusarzówna - mistrzyni Polski w konkurencjach narciarskich i Władysław Karaś – brązowy medalista olimpijski w strzelaniu z karabinu kbk z 1936r. zostali rozstrzelani przez gestapo. Polski sport nie poddał się jednak rygorom okupacji. Chodziło o zademonstrowanie woli przetrwania za wszelką cenę.

         W Poznaniu i Kaliszu odbywano konspiracyjne mistrzostwa w piłce nożnej i lekkiej atletyce. Takie turnieje często kończyły się tragicznie. W 1941r. w Kaliszu Niemcy aresztowali uczestników konspiracyjnych zawodów,
wysyłając ich do obozu koncentracyjnego. Nie osłabiło to inicjatywy Polaków Zawody sportowe odbywały się nawet w obozach.

         Sytuacja polskiego sportu po 1945r. przedstawiała się dramatycznie. Większość obiektów była zrujnowana, wielu wybitnych sportowców i działaczy straciło życie podczas wojny. Sport, podobnie jak cały kraj, cierpiał po wojnie na niedostatek specjalistów, ale jego odbudowa następowała szybko i skutecznie. Polacy potrzebowali sukcesu, potwierdzenia, że wojenna groza jest już za nimi.

         Po wojnie polski sport zaczął odnosić poważne sukcesy. Tak stało się już na olimpiadzie w Londynie w 1948r. Jeszcze raz udowodniliśmy, że nie instytucje, lecz zawodnicy i trenerzy decydują o zwycięstwach. Ogólnie polska reprezentacja wzięła udział w 17 igrzyskach olimpijskich letnich i 18 zimowych. Dorobek polskich sportowców w igrzyskach olimpijskich w latach 1924 - 2016 to 281medali, w tym 68 złotych.

       Polscy olimpijczycy charakteryzowali się wytrwałością, wysoką techniką, bojowością i wiarą we własne siły. Wielu z nich kierowało się zasadami fair play:

Waldemar Baszanowski, mistrz świata w podnoszeniu ciężarów
w wadze lekkiej z 1964 roku, jest wzorcem kultury osobistej - gdy przegrał nigdy nie zapomniał pogratulować zwycięzcy.

Janusz Sidło - rekordzista świata w rzucie oszczepem - w geście fair play użyczył swojego lepiej wyważonego oszczepu Norwegowi Egilowi Danielsenowi. Danielsen zdobył wówczas złoty medal, Sidło - srebrny.
        W historii fair play Janusz Sidło zajmuje jedno z najwyższych miejsc światowego sportu.

      Wszyscy uważamy, że są to cenne wartości i umiejętności i staramy się przekazać je naszym wychowankom. Uczymy, że zasad fair play należy przestrzegać we wszystkich sferach życia, dzięki nim bowiem możemy żyć w społeczeństwie uczciwym, kierującym się sprawiedliwością.

         Szkoła Podstawowa nr 5 w Wałczu to "szkoła otwarta". 
Naszą naczelną zasadą jest dobro dziecka. Każdy uczeń naszej szkoły może osiągać sukcesy w wielu dziedzinach. Tworzymy przyjazną atmosferę, wspieramy rodziców w wychowaniu dzieci. Kierujemy się zasadami: życzliwości, dbałości o dobro ucznia, poszanowania godności i wolności dziecka, odpowiedzialności, optymizmu. Staramy się aby w naszej szkole nie było miejsca na agresję!

 

Office.com

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Wałczu  Office dla uczniów naszej szkoły

SP 5 w Minecraft

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Wałczu  „Nasza szkoła”

LearningApps.org

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Wałczu  „LearningApps.org”

Quizizz

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Wałczu  „https://quizizz.com/”

Quizlet

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Wałczu  „https://quizlet.com/”