Rzecznik Praw Ucznia

Rzecznik Praw Ucznia w Szkole Podstawowej nr 1 - Wojciech Kułaga

Czym zajmuje się Rzecznik Praw Ucznia?

O prawie wyłonienia rzecznika mówi Ustawa o Systemie Oświaty z dnia 18 lutego 1991 roku. Zakres jego kompetencji jest

wewnętrzną sprawa placówki, której rzecznik jest wybrany, ponieważ ustawa kompetencji rzecznika nie precyzuje.

Rzecznik zajmuje się przede wszystkim przestrzeganiem oraz egzekwowaniem praw ucznia. Do niego można zwrócić się ze

wszystkimi skargami, zażaleniami, problemami –on jest właśnie po to, by wysłuchać uczniów.

Do zadań rzecznika należy:

-dbanie o przestrzegania praw ucznia

-rozwiązywanie konfliktów między uczniami a nauczycielami

-reprezentowanie ucznia w przypadku łamania jego praw

-proponowanie nowych zapisów dotyczących praw ucznia w szkolnym statucie

-upowszechnianie znajomości praw ucznia w szkole