Święto kochanej Ojczyzny

Piątek,9 listopada 2018 r. był dniem szczególnym w polskich szkołach. Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę naszemu pokoleniu przypadł zaszczyt uczczenia tego doniosłego wydarzenia. W Szkole  Podstawowej nr 5  w Wałczu święto to obchodziliśmy cały tydzień, wzorowo ucząc się i dodatkowo codziennie wykonując określone zadania: happeningi, gazetki okolicznościowe, uroczysty apel w klasach młodszych, popularyzowanie poezji patriotycznej, słuchanie i śpiewanie utworów muzycznych poświęconych Ojczyźnie, prezentacje multimedialne, pogadanki na godzinach wychowawczych, zabawy słowne, quizy, dekorowanie sal lekcyjnych i korytarzy szkolnych oraz bardzo liczne place plastyczne.  W wykonywanie zadań zaangażowani byli wszyscy uczniowie ze swoimi opiekunami. Cały tydzień towarzyszyły nam uczucia radości z odzyskanej 100 lat temu suwerenności państwowej, a zaangażowanie uczniów było tak szczere ,że nieraz zakręciła się łza w oku.

Kulminacja wydarzeń nastąpiła w piątek. O godz. 10.00 odbył się długo oczekiwany okolicznościowy biało- czerwony mecz piłki siatkowej, który mogły obejrzeć starsze klasy pod opieką swoich wychowawców. Uroczystego rozpoczęcia dokonała pani dyrektor V. Kamińska, a całością kierował p. M. Skonieczka. Po meczu pod kierunkiem p. I.Dzierży oraz samorządu szkolnego odbył się w hali uroczysty apel dla całej szkoły i nastąpiło  wspólne odśpiewanie hymnu Polski oraz kilku pieśni patriotycznych . Następnie w pięknych galowych strojach wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcie.  Pod kierunkiem p. D .Szymczak, z udziałem dyrekcji szkoły, nauczycieli i uczniów klas starszych nastąpił wymarsz pod pomnik J. Piłsudskiego. Uczniowie nieśli emblematy szkoły, flagi państwowe i hasło „ Niepodległość”. Przy pomniku p. P .Gepert odczytał informacje o odzyskaniu wolności, a uczniowie złożyli biało- czerwone kwiaty. Zabrzmiały też w tym miejscu recytacje w wykonaniu J.Olędzkiej oraz piosenka patriotyczna „11 listopada” przygotowana przez uczennice z II B pod opieką p.P.Pieli.

Pamiętając, że rok 2018 wyznacza setną rocznicę odzyskania tak bardzo upragnionej wolności, w refleksyjnych nastrojach wróciliśmy do szkoły. Nadal musimy zastanawiać się nad tym, czym dla każdego z nas jest wspólne dobro, nasza wielowiekowa kultura, a także codzienna praca na rzecz wspólnego domu- Polski.

Relacje z wydarzeń „Tygodnia dla Niepodległej” przygotowywały p.J.Bratkowska  i  p. Ł.Moskalewicz, a zdjęcia wykonywała p. A.Juszkiewicz.