- - - - - -
A+ R A-

Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony, aby dopomóc w ochronie różnorodności językowej na świecie. Od 1950 roku zanikło aż 250 języków, a obecnie 40 procent używanych współcześnie języków jest zagrożonych.
Nasza historia pamięta wydarzenia związane z zakazem używania języka ojczystego. Swobodny dostęp do mowy w języku polskim, teraz tak oczywisty, był ograniczany przez zaborców. Uczą nas o tym zarówno nauczyciele historycy jak i poloniści. Wystarczy przypomnieć sobie wydarzenia związane z rusyfikacją opisane w „Syzyfowych pracach” Stefana Żeromskiego lub germanizację znaną z lekcji historii.
Dlaczego obchodzimy ten dzień obecnie? Nie tylko po to, by chronić naszą mowę przed zniknięciem, ale przede wszystkim, by chronić polski język przed błędami, niechlujstwem i codziennym zaniedbaniem. Zapominalskim wyświetlaliśmy na szkolnym korytarzu, jakie są poprawne formy gramatyczne najczęściej popełnianych błędów. Zaciekawionym historią języka polskiego wysłaliśmy krótkie filmy do wyświetlenia na lekcjach. A dla utalentowanych artystycznych dusz ogłosiliśmy konkurs na plakat promujący język ojczysty.
Zwyciężczyniami zostały: Alicja Borchardt, Zuzanna Kałamaja, Maja Kokowicz i Angela Wilkiel, a ich prace można podziwiać na szkolnym korytarzu. Na artystki czekają nagrody.
Przygotowały: Irena Prus, Anna Topyła, Urszula Kraczkowska

Office.com

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Wałczu  Office dla uczniów naszej szkoły

SP 5 w Minecraft

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Wałczu  „Nasza szkoła”

LearningApps.org

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Wałczu  „LearningApps.org”

Quizizz

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Wałczu  „https://quizizz.com/”

Quizlet

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Wałczu  „https://quizlet.com/”