Dzień Olimpijczyka

Dzień Olimpijczyka obchodzony corocznie na całym świecie 6 marca to święto najlepszych sportowców, którzy walczą o najważniejsze – najczęściej w całej swojej karierze – trofea. Raz na cztery lata wszystkie oczy skierowane są na nich. To podczas Igrzysk rodzą się herosi i legendy podziwiane przez cały świat. Szkoła Podstawowa nr 5 w Wałczu od 2008 r. nosi imię Polskich Olimpijczyków, dlatego święto jest bardzo bliskie społeczności szkolnej. Elementem dekoracji były prace plastyczne wykonane przez uczniów świetlicy, których tematem przewodnim były Igrzyska Olimpijskie. Gośćmi honorowymi byli wałeccy olimpijczycy, Panowie - Grzegorz Kołtan (olimpijczyk z Montrealu 1976 r. i Moskwy 1980 r.) i Paweł Łakomy (olimpijczyk z Atlanty 1996 r. i Sydney 2000 r.). W swoich wystąpieniach do młodzieży wszyscy zwracali uwagę, że sport kształtuje charakter, a wytrwałość jest wynagradzana sukcesami. Dzisiejsza uroczystość była także okazją do przypomnienia symboli olimpijskich i odczytania Apelu Olimpijskiego skierowanego do sportowców przez Prezesa PKOL, Andrzeja Kraśnickiego. Podczas apelu podsumowano także wyniki ogólnopolskiej akcji na największą liczbę kroków PHO3NIX KIDS wspierająca fundację WOŚP. Najwięcej kroków “wychodzili”: Dominika Krawczyk z klasy 8D, Ania Bochenek z 3C i Adam Wankiewicz z 5A. Dodatkowo przyznano Listy Gratulacyjne uczniom, którzy uzyskali wysokie wyniki sportowe oraz upominki i pamiątki olimpijskie. Wyróżniono następujące osoby:

• Szymon Idzikowski klasa 8C, kanadyjkarz WTS Orzeł Wałcz. Podopieczny trenerów Ireneusza Wasielewskiego i Arkadiusza Laskowskiego.

• Fortunat Łakomy, Adam Wankiewicz, Nela Zielińska klasa 5A, kajakarze UKS Viktoria Wałcz. Podopieczni trenerów Jolanty Stańczak i Grzegorza Skuzy

• Zuzanna Dąbrowska klasa 7B, jeździectwo w Klubie GA Podkowa Gruszczyn. Podopieczna trenerki Marty Stołowskiej-Lubońskiej.

• Hubert Kruczyński klasa 7D, Barbara Trościanko klasa 4A i Ewa Trościanko klasa 7D, żeglarstwo. Klub AKŻ 90 Nakielno. Podopieczni trenerów Rafała Trościanko, Bartłomieja Kruczyńskiego i Mariusza Juszczaka

• Aleksandra Sołtys klasa 8C, jeździectwo w Klubie Megal Szydłowo pod okiem Trenerki Małgorzaty Pawłowskiej.

Podsumowując spotkanie, Pan Dyrektor Czesław Bacławski , że idea olimpijska powinna im towarzyszyć także na co dzień. Najważniejsze w Igrzyskach Olimpijskich jest nie zwycięstwo, ale udział, podobnie jak w życiu nie jest najważniejszy triumf, ale walka. Nie samo zwycięstwo jest istotne, lecz sprawiedliwa rywalizacja.