„Księga dżungli” na żywo w Internecie!
- Kategoria: Aktualności
- Odsłony: 1052
Internetowy Teatr TVP dla Szkół to idea, którą TVP realizuje od 2012 roku. Taka forma odbioru sztuk teatralnych sprawiła, że ponad milion młodych widzów może jednocześnie w całej Polsce obejrzeć spektakl . Oparta jest na pomyśle promowania teatru poprzez kodowaną transmisję internetową spektakli z teatrów w całej Polsce, wszędzie tam, gdzie dostęp do niego jest ograniczony. W ramach projektu spektakl jest odbierany na żywo w tym samym czasie przez kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego kraju. Udział w oglądaniu przedstawień w ramach projektu Iteatr - Internetowy Teatr TVP dla Szkół jest całkowicie bezpłatny.
17 października 2017 r. o godz. 9:00 osiemdziesięcioro dzieci z klas czwartych naszej szkoły pod opieką nauczycieli jęz. polskiego obejrzało transmisję spektaklu online w wykonaniu łódzkiego Teatru Lalek Arlekin. Tym razem, na żywo z siedziby Arlekina transmitowano przedstawienie „Księga dżungli”, nagrodzone niespełna kilka tygodni temu przez łódzkich krytyków „Złotą Maską”. „Księga dżungli” ,autorstwa Kiplinga Rudyarda, to pierwsza w Polsce realizacja teatralna islandzkiego mistrza lalkarstwa – Bernda Ogrodnika, zrealizowana w technice marionetek długoniciowych. Przedstawienie powstało na kanwie znanej i uwielbianej przez dzieci na całym świecie opowieści o Mowglim, „ludzkim szczenięciu” – chłopcu wychowanym przez wilki i żyjącym za pan brat ze zwierzętami w rządzącej się własnymi prawami indyjskiej dżungli. To przepiękna historia o przyjaźni, dojrzewaniu, mądrości i szacunku dla odwiecznych praw natury.
W spektaklu brał udział cały zespół teatru, a na jego potrzeby skonstruowane zostały unikalne – rzeźbione, bardzo skomplikowane lalki jak również specjalne obrotowe sceny. Wiele z nich było animowanych przez kilku lalkarzy jednocześnie, a niektóre z lalek miały „do obsłużenia” nawet dwadzieścia sześć nici naraz.
Na Islandii nie ma dżungli. Ale nie przeszkodziło to Mistrzowi Lalkarzowi Teatru Narodowego Islandii Berndowi Ogrodnikowi w stworzeniu jej wyjątkowych, dzikich mieszkańców.
Nad organizacją przedsięwzięcia czuwały panie Ł. Moskalewicz i Irena Prus, a techniczną stroną transmisji zajął się pan Mariusz Kuśnierczak.
Opracowała : Irena Prus