Powiatowe Sympozjum Humanistyczne

22 maja 2018 roku w Wałeckim Centrum Kultury odbyło się XIV Powiatowe Sympozjum Humanistyczne dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu wałeckiego – pod patronatem Burmistrza Miasta Wałcz, Wójta Gminy Wałcz, a także Starosty Wałeckiego.
Uczniowie siedmiu szkół, Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu, Zespołu Szkół nr 4 RCKU w Wałczu, Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Chwiramie, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Wałczu, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Roberta Schumana w Wałczu, Szkoły Podstawowej nr 4 im. Zdobywców Wału Pomorskiego w Wałczu, Szkoły Podstawowej nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Wałczu, pracując wspólnie z opiekunami, przygotowali wystąpienia – w tym wyjątkowym, bo rocznicowym roku. Ich celem było m.in. budzenie refleksji nad kulturotwórczą rolą przełomowych wydarzeń historycznych – naznaczonych pamiętnymi datami: 1303, 1918.
Swoją obecnością spotkanie uświetnili szanowni goście: pani Bogusława Towalewska - Burmistrz Miasta Wałcz i pan Bogdan Wankiewicz – Starosta Wałecki, którzy podzielili się własnymi przemyśleniami na temat współczesnego pojmowania patriotyzmu, europejskości, oraz pani Jolanta Wegner - Wicestarosta Wałecki.
Sympozjum wzbogaciło również wystąpienie pani Beaty Stankiewicz – bardzo zajmująco prezentującej zbiory i działalność Muzeum Ziemi Wałeckiej.
Na zakończenie uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, opiekunowie – podziękowania
Zaangażowanie w wymianę myśli celem upowszechniania ponadczasowych wartości, wyzwalanie postaw twórczych u młodzieży, a także integracja środowiska uczniowskiego i nauczycielskiego w pełni uzasadniają potrzebę organizowania takich spotkań. Koordynatorem przedsięwzięcia, już od czternastu lat, jest pani Dorota Szymczak, polonistka pracująca w Szkole Podstawowej nr 5 w Wałczu.

Opracowała : Dorota Szymczak