Tydzień Dysleksji w naszej szkole
- Kategoria: Aktualności
- Odsłony: 901
W dniach od 22 do 26 października w naszej szkole już po raz 8 obchodzono Tydzień Dysleksji. Dzięki współpracy z wałeckim oddziałem Polskiego Towarzystwa Dysleksji nauczyciele zorganizowali wiele działań mających na celu uświadomienie uczniom czym jest dysleksja, jak można sobie z nią radzić, a przede wszystkim rozmawiano o tym, że nie jest ona żadnym ograniczeniem.
Przez cały tydzień, szkolny terapeuta pedagogiczny Marta Skrzypczak-Wojtanek, prowadziła diagnozy przesiewowe uczniów klas pierwszych.
Na szkolnym korytarzu uczniowie mieli możliwość oglądania gazetki oraz plakatów przedstawiających sławnych ludzi, którzy mieli dysleksję i osiągnęli imponujące sukcesy. Byli to m.in.: Bill Gates, Muhamad Ali, Hans Chrystian Andersen, Albert Einstein czy twórca firmy Apple, Steve Jobs. Na korytarzu na parterze, na plakacie „Ortografia na metry”, można było wpisać wyraz z trudnością ortograficzną sprawiający problemy. Całość przygotowała pani Marta Skrzypczak-Wojtanek.
W środę pani Anna Topyła przygotowała warsztat dla dzieci, podczas którego pokazywała różne sposoby doskonalenia sprawności manualnej, która w znaczący sposób wspiera pracę z uczniami z dysleksją. Uczestnicy mieli okazję poćwiczyć sprawność palców dzięki różnego rodzaju grom, nawlekankom-przeplatankom, mogli nakarmić kamieniami głodne potwory, a także zmierzyć się z różnymi rodzajami zapięć. Najwięcej problemów sprawiło tradycyjnie wiązanie sznurowadeł J Warsztat cieszył dużym zainteresowaniem dzieci, a zadania sprawiły dużo radości.
W szkolnej świetlicy dzięki pani Agacie Juszkiewicz uczniowie klas I-III mieli możliwość dowiedzieć się czym jest dysleksja, a także poznać jednego z najsłynniejszych dyslektyków – Hansa Chrystiana Andersena. Po wysłuchaniu jednej z jego baśni, dzieci wykonywały różnego rodzaju zadania wspierające pracę mózgu: łamigłówki, labirynty, rebusy ortograficzne, kolorowanki.
W piątek w sali nr 10 odbył się konkurs pod hasłem „Potyczki ortograficzne”, w którym uczestniczyli uczniowie klasy IIIa. Celem konkursu jest popularyzowanie ortografii, pokazanie, że nie jest ona trudną sztuką i można się jej uczyć w zabawny sposób. Jak co roku przygotowano ciekawe zadania, rebusy i zagadki, a na koniec oczywiście nagrody: zestaw „Kart Ortomagicznych” dla klasy oraz drobne upominki dla uczestników. Nagrody zasponsorowała Rada Rodziców, a konkurs przygotowały i poprowadziły panie: Paulina Piela, Grażyna Szulga oraz Aleksandra Kamińska.
Na telewizorach na szkolnych korytarzach została wyświetlona prezentacja multimedialna wykonana przez panią Irenę Prus - szkolnego logopedę. Uczniowie mieli możliwość poznania i utrwalenia poprawnego używania niektórych zwrotów i słów m.in.: wziąć czy wziąść? swetr czy sweter?
Nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli także w „Spotkaniu przy kawie” organizowanym przez wałecki oddział Polskiego Towarzystwa Dysleksji, które poświęcone było sposobom dostosowywania materiału do potrzeb uczniów z dysleksją. Spotkanie przebiegło w twórczej atmosferze, pojawiło się sporo pomysłów i inspiracji do pracy.