- - - - - -
A+ R A-

Czary mary, czary mary

CZARY MARY, CZARY MARY,
WIERZY MŁODY, WIERZY STARY…
26 listopada 2019 r. w bibliotece odbyły się „Andrzejki”.
Impreza andrzejkowa co roku cieszy się w naszej szkole ogromną popularnością. Przygotowana została przez nauczycieli:
Mariolę Żołnacz, Mariusza Cerazego i Bartosza Michalskiego.
Poza muzyką, tańcami uczniowie mieli okazję sprawdzić, co przyniesie im przyszłość korzystając z usług wróżek i wróżbitów. W tym dniu czytelnia szkolna została zamieniona w "komnatę wróżb", dominował magiczny nastrój. Dziewczęta i chłopcy, chcieli dowiedzieć się czegoś o swoim przyszłym losie, a zwłaszcza o przyszłym mężu lub żonie. Zatem każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby poznać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości, bądź szukał swojej szczęśliwej liczby. Katalog wróżb był ciekawy i bogaty,
a wszyscy pragnęli wywróżyć sobie coś wyjątkowego!
Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna i pielęgnowany do dziś. Stare przysłowia mówią: „Na św. Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja”, „Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego”, „Na św. Andrzeja błyska pannom nadzieja”.
Pamiętajmy jednak, że dzisiaj nie podchodzimy do wróżb tak poważnie jak robiono to dawniej. Wróżby pobudzają
wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji! Dla nas wróżba to zabawa
i traktujemy ją z przymrużeniem oka, to znaczy – nie całkiem poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić!
Tekst: Mariola Żołnacz

Office.com

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Wałczu  Office dla uczniów naszej szkoły

SP 5 w Minecraft

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Wałczu  „Nasza szkoła”

LearningApps.org

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Wałczu  „LearningApps.org”

Quizizz

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Wałczu  „https://quizizz.com/”

Quizlet

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Wałczu  „https://quizlet.com/”