Szkoła z Odznaką

Od kilku lat uczniowie w naszej szkole mają możliwość uczestniczenia w międzynarodowych projektach realizowanych w ramach programu eTwinning. eTwinning to społeczność szkół, uczniów i nauczycieli współpracujących ze sobą za pomocą mediów elektronicznych.
Pod okiem pani Natalii Kujawiak-Fiałkowskiej młodzież wirtualnie pokonuje granice i dzieli się doświadczeniami, umiejętnościami oraz wiedzą z rówieśnikami z państw takich jak Malta, Włochy czy Niemcy. Projekty dają szansę wykazania się znajomością nie tylko języka angielskiego, ale też wiedzą z zakresu historii, geografii, chemii czy technologii informacyjno-komunikacyjnej. Ich interdyscyplinarność pobudza młodych ludzi do działania i zachęca do współpracy.
Zeszłoroczny projekt zatytułowany „Colouring Our Subjects” („Kolorując Nasze Przedmioty Szkolne”) został w październiku nagrodzony prestiżową Krajową Odznaką Jakości. Jest to wyróżnienie przyznawane przez Krajowe Biuro Programu eTwinning tym nauczycielom, których praca w ramach partnerstwa uznawana jest za wyróżniającą w naszym kraju. Współpraca i zaangażowanie uczniów pomogło w wypracowaniu wysokiego poziomu projektu i zaowocowało uznaniem na skalę krajową.
Polskich eTwinnerów było czternaścioro, ale byli oni częścią grupy liczącej ponad stu uczniów z różnych szkół w Europie. Nadrzędnymi celami uczniów i nauczycieli-koordynatorów była współpraca ponad granicami, szlifowanie komunikacji w języku obcym oraz odkrywanie możliwości technologii informacyjno-komunikacyjnej.
Tematem projektu był kolor, który odgrywa ważną rolę w poznawaniu świata przez człowieka. Kolory zmuszają do myślenia, zmiany sposobu postępowania i wywołują określone reakcje. Gdy są używane we właściwy sposób, mogą pozytywnie wpłynąć na nasze życie. Uczniowie pracowali w sposób interdyscyplinarny pokazując, że o kolorach można rozmawiać na lekcjach każdego przedmiotu szkolnego. Każda grupa uczniów mogła pod okiem nauczyciela nauczyć czegoś partnerów nagrywając lekcje chemii, fizyki czy tworząc prezentacje z zakresu sztuki, historii czy sportu. Dzięki platformie internetowej za pośrednictwem której mogliśmy się komunikować, Maltańscy uczniowie zaprezentowali rozszczepianie światła białego przez pryzmat. Natomiast polscy eTwinnerzy opowiedzieli o kolorach flagi olimpijskiej a Włoscy przygotowali krótki quiz o sztuce. Wszyscy uczestnicy zabrali się również za robienie zdjęć i ruszyli w plener po to, by przedstawić różnorodność otaczającego nas świata.
W projekt zaangażowani byli: Wojciech Arkuszyński, Wiktoria Bienias, Julia Bratkowska, Maciej Czaszyński, Kornelia De Vos, Daria Dunaj, Bartosz Grzesiak, Oliwia Kancerska, Jakub Kozakowski, Agata Sacha, Krystian Sinoradzki, Jakub Sobecki, Jakub Żuber, Jagoda Zielonka.

Opracowała : Natalia Kujawiak-Fiałkowska